Szanowni Rodzice informujemy, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Miejscu Piastowym rozpoczyna zapisy na szczepienia przeciw HPV.
Szczepienia będą przeprowadzane u dziewcząt i chłopców w grupach wiekowych 12 i 13 lat. W 2023 r. będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011. Dla rocznika 2010 szczepienie musi być rozpoczęte przed ukończeniem 14 r.ż. i może być zakończone po dacie 15 urodzin (z zachowaniem 2-dawkowego schematu). Dzieci, odpowiadające wiekowo wskazanym zaleceniom do szczepienia, które na dzień rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.
Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień:
– Cervarix dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biologicals s.a.)
– Gardasil 9 dawka 0,5 ml (Merck Sharp & Dohme B.V).
Schemat szczepienia w powszechnym programie szczepień w obu szczepionkach jest 2-dawkowy. Rekomendowany odstęp podania drugiej dawki wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej.
Szczepienia są dobrowolne, a decyzja o szczepieniu podejmowana jest indywidualnie, po ocenie korzyści i ryzyka dokonanej przez lekarza.
Przeciwskazaniem do szczepienia przeciw HPV jest wystąpienie w przeszłości ciężkiej reakcji alergicznej (w tym anafilaksji) na jakikolwiek składnik szczepionki lub po poprzedniej dawce szczepionki.
Szczepienia mogą być realizowane niezależnie od złożonej deklaracji wyboru lekarza POZ.
Główny punkt szczepień znajduje się w Przychodni w Miejscu Piastowym na ul. Dworskiej 14, a szczepienia realizowane są w czwartki od godziny 16:00.
Rejestracja dostępna jest pod numerem telefonu 459 595 207
Program realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny Program Szczepień Ochronnych dzieci i młodzieży o nowy zakres ochrony przed chorobami wywołanymi przez ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV). Minister Zdrowia wprowadzając szczepienie przeciw HPV rozszerza zakres ochrony przed rakiem szyjki macicy i innymi chorobami nowotworowymi związanymi z HPV. Minister Zdrowia bazuje na światowych i europejskich rekomendacjach podkreślających bezpieczeństwo, skuteczność i korzyści wynikające z realizacji programów szczepień przeciw HPV. Dotychczasowe wyniki badań wskazują jednoznacznie, że głównym celem szczepienia przeciw HPV jest zapobieganie chorobom nowotworowym.